Salsowa etykieta i Savoir-vivre. Część II: w Szkole Salsy.
Pisałem ten artykuł początkowo jako poradnik dla moich kursantów uczących się salsy w Krakowie w Krambo, ale po sprawdzeniu w internecie ile jest dostępnych artykułów poświęconych temu tematowi doszedłem do wniosku, że sprawę warto uczynić nieco bardziej uniewersalną. Osoby, które tańczą salsę (mambo), bachatę, zouka czy kizombę w Krakowie czy Warszawie i innych miejscach naszego kraju powinny znaleźć tu coś dla siebie.
Po części pierwszej salsowej etykiety, która dotyczyła imprez – pora na część drugą. W niej zajmiemy się etykietą obowiązującą w szkołach i studiach salsy (tańca).
Regulamin
Będąc pierwszy raz w jakiejś szkole, warto zapoznać się z jej regulaminem. Zapytaj o niego na recepcji. W regulaminie mogą być zawarte informacje dotyczące np. opłat, wykorzystania karnetów, odrabiania zajęć, zastępstw albo zmiany obuwia przed wejściem na salę.
Zmiana obuwia
Upewnij się, że masz obuwie na zmianę. Parkiet w twojej szkole salsy mógł kosztować krocie. Warto zapytać przed kursem w recepcji lub telefonicznie jaki rodzaj obuwia jest wymagany i czy np. można tańczyć salsę w szpilkach (są studia, gdzie szpilki są zabronione ze względu na rodzaj parkietu).
Spóźnianie się
Oczywiście sporadyczne spóźnienia na kurs o 5 czy 10 minut nie są niczymy złym, ale notoryczne przychodzenie 20, 30 minut po rozpoczeciu zajęć to już przesada. Pamiętajcie, że z powodu spóźnień czasem zajęcia zaczynają się również później, a zwykle kończą się punktualnie. Często także instruktor nie ma możliwości przedłużenia zajęć nawet o 5 minut.
Spóźnianie się by opuścić rozgrzewkę. Pamiętaj, że kiedy opuszczasz rozgrzewkę narażasz się na kontuzję. Przed wysiłkiem musisz przygotować i rozgrzać ciało, aby się jej nie nabawić. Zaczynając zajęcia od stretchingu możesz uniknąć zakwasów, bólu i drobnych urazów stawów. Rozgrzewka to nie tylko stretching, ale również nauka balansu, izolacji i koordynacji. Może, i często zawiera, elementy kształtujące pamięć ogólną i mięśniową. Z punktu widzenia metodyki zajęć rozgrzewka to ogromnie ważna część lekcji. Zajęcia są traktowane jako całość, przygotowana po to, aby pomóc ci w jak najkrótszym czasie poznać zasady ruchu ciała, wyćwiczyć koordynację i pamięć ruchową. Opuszczając rozgrzewkę tracisz możliwość pełnego wykorzystania zajęć.
Rozmowy w trakcie zajęć
Miło jest pogadać ze znajomymi podczas lekcji, ale pamiętaj, że każdy uczestnik kursu ma prawo do pełnego skupienia podczas zajęć, a rozmowy przeszkadzają zarówno instruktorom jak i innym kursantom. Staraj się ograniczyć rozmowy albo przynajmniej wyczuć taki moment, kiedy nie będzie to nikomu przeszkadzać.
Pytania
Kto pyta nie błądzi. Masz pytanie? Koniecznie je zadaj, lecz pamiętaj: jeśli masz więcej szczegółowych pytań, które nie dotyczą tematu zajęć albo spowalniają całą grupę, lepiej poczekać na odpowiedni moment lekcji lub zostać po zajeciach i zapytać instruktora. Dobrą okazją do rozwiania wątpliwości na jakiś temat są lekcje prywatne, wtedy możesz zadawać tyle pytań ile chcesz.
Przywitanie i podziękowanie
Podczas kursu często poznajesz nowe osoby, z którymi tańczysz przez krótszą lub dłuższą chwilę. Jeśli się nie znacie, wypada się przed tańcem przedstawić i powiedzieć jak się ma na imię. Po skończonym tańcu zawsze należy partnerowi podziękować.
Zmiany w parach
Zmiany w parach w szkole salsy są częścią procesu nauczania i częścią metodycznego programu kursu salsy. Na kurs możesz przyjść samemu lub z partnerem, ale podczas zajęć zostaniesz poproszony o zmianę w parach. Wbrew pozorom niewiele to ma wspólnego z tym, że na kursie jest za mało pań lub panów. Musisz wiedzieć, że kurs salsy polega między innymi na tym, iż uczysz się tańczyć z każdym, dowolnie wybranym partnerem. Rotacja nie jest więc żadnym "widzi mi się" prowadzących. To absolutnie niezbędny wymóg kursu w szkole salsy. Podobnie jak zresztą normą i dobrym zwyczajem jest to, że instruktorzy tańczą z kursantami, mając okazję poprawić i utrwalać dobre nawyki na bieżąco i z pierwszej ręki.
Jeśli masz potrzebę tańczenia tylko z jedną osobą przez cały czas, jest to możliwe. Musisz wtedy poinformować o tym instruktora, ale może warto też rozważyć kwestię lekcji prywatnych. O roli rotacji podczas zajęć postaram się napisać wkrótce więcej, bo sprawa wydaje się dość istotna z punktu widzenia metodyki uczenia salsy.
Pouczanie innych
Nie pouczaj innych podczas zajęć. Pamiętaj, że od poprawiania, uczenia i pouczania jest instruktor, który powinien mieć oczy dookoła głowy i widzieć wasze błędy. Pouczanie przez postronne osoby (często nie znające się na tym zbyt dobrze) może być dotkliwe i nieeleganckie, zatem zastanów się zanim się na to zdecydujesz. Czasem możesz spotkać się z prośbą o pomoc w wytłumaczeniu kroku lub elementu figury. Jeśli nie jesteś jednak w stu procentach pewien jak pomóc, zwróć się z tym do instruktora.
Niedopasowanie poziomu
Każdy czasem się gubi i nie nadąża podczas zajęć – to zupełnie normalne. Jeśli jednak czujesz, że nie dajesz rady gdyż poziom zajęć jest za wysoki, nie oczekuj, że instruktor dopasuje poziom tylko dla ciebie. To mogłoby zaburzyć program lekcji i być niestosowne wobec innych uczestników zajęć. Zawsze sprawdzaj poziom kursu, na którym jesteś, czasem może być on za wysoki. Warto wtedy po zajęciach skonsultować się z instruktorem i porozmawiać o zmianie grupy lub wzięciu prywatnej lekcji, żeby nadrobić zaległości. Pamiętaj, że poziom średniozaawansowany i zaawansowany wymaga znajomości konkretnych technik tanecznych bez konieczności ich uczenia od podstaw! To również poziom, na którym instruktaż przebiega w sposób szybszy albo dużo szybszy niż na poziomach podstawowych.
Trochę pokory
Tańczysz długo, uczysz się w różnych szkołach i byłeś na kilku festiwalach salsy, a mimo to zdecydowałeś się przyjść na zajęcia. Świetnie, ale podczas zajęć staraj się wykonywać to o co jesteś proszony i w sposób właściwy dla danej szkoły i jej stylu. Nie krytykuj instruktora jeśli uczy inaczej niż inni, ale staraj się znaleźć to czego możesz się od niego jeszcze nauczyć i korzystaj z zajęć do ostatniej minuty.
Higiena osobista
Nas koniec rzecz niezmiernie ważna i podstawowa. Salsę, bachatę, kizombę, zouka tańczymy blisko. Jeśli jechałeś na zajęcia rowerem i jesteś cały spocony powinieneś mieć koszulkę na zmianę, ręcznik. W miarę możliwości spróbuj odświeżyć się w łazience. Po całym dniu w pracy należałoby się przebrać, a najlepiej wziąć szybki prysznic przed pójściem na kurs. Antyperspirant to konieczność. Świeży pot, który powstaje podczas zajęć nie jest zazwyczaj nieprzyjemny, dopiero bakterie, które go rozkładają po kilku godzinach zaczynają wydawać intensywny, nieprzyjemny zapach. Zawsze upewnij się, że nie jesteś spocony już przed zajęciami. Pamiętaj też o świeżym oddechu i obciętych (wyszlifowanych) paznokciach. Wbijanie pazura w skórę i drapanie podczas tańca nie należy do przyjemności. Tańcząc boso lub w skarpetach upewnij się, że twoje stopy nie wnoszą do sali czegoś więcej niż footwork. Nie jesteś pewien dlaczego niektóre osoby zaczynają się krzywić tańcząc z tobą albo unikają cię podczas zajęć wychodząc do toalety albo udając, że muszą wykonać pilny telefon? Zacznij od sprawdzenia czy z twoim zapachem wszystko w porządku.
Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Jeśli chcesz podziel się nim z innymi salseros. Zachęcam również do komentowania i podzielenia się opinią na temat salsowej etykiety.